Az egyetlen anyagból készült, első Ceglédi kannák űrtartalma 7 l körüli, de később kisebb és nagyobb méretekben, vaslemezből zománcozottan, vagy továbbra is alumíniumból, de színezve is készültek. A kanna folyadék felfogó része egyetlen, kör alakú lemezből, kézi erővel készült, természetesen a megfelelő szerszámok használatával. Egyetlen anyag révén, tökéletesen megtartja a benne lévő folyadékot, hiszen sehol nincs illesztve vagy forrasztva.
A fül szegecseléssel kerül felerősítésre, a különálló talpnak szolgáló gyűrűs rész pedig a tároló rész folytonosságának a megszakítása nélkül, szintén speciális szerszámokkal kerül föl.
Az alumínium kanna teteje – egyszerű, menet nélküli „kupak”- két részből, a hengeres tető és az arra szegecsekkel erősített kis fogantyúból áll, melyet nem csak a kanna lefedésére, hanem pohárnak is használtak.
Megütve ezt a poharat, kis harang hangjára emlékeztető hangot hallat. Muzsikálásra tehát szintén alkalmas főként akkor, ha több egymástól eltérő „hangolásban” tudjuk beszerezni, így akár egy teljes hangsort is össze tudunk gyűjteni belőle.
A kanna és annak kupakjának története tehát még nem ért véget, mert a hangszerré való átalakulása új fejezet e vízhordó életében.